ТУРИЗАМ, Аутор: Б. Илић
ЗЛАТИБОР
Пуштањем у рад соларне електране на међустаници Голд гондоле Златибор, највећа панорамска гондола на свету започела је ново поглавље у свом пословању, ослањајући се на обновљиве изворе енергије и принципе одрживог развоја.

Свечаним активирањем система данас је озваничен почетак производње електричне енергије из сунчеве енергије, чиме је направљен значајан корак ка већој енергетској ефикасности, смањењу емисије штетних гасова и развоју одрживог туризма на Златибору.
Помоћница министарке рударства и енергетике, Маја Вукадиновић, истакла је да овај пројекат представља пример успешне енергетске транзиције на локалном нивоу. Према њеним речима, укупна вредност инвестиције износи 21,5 милиона динара, при чему је Министарство рударства и енергетике обезбедило више од 15 милиона динара, док је општина Чајетина учествовала са око шест милиона.
– Соларна електрана снаге 125 киловата допринеће значајним уштедама енергије и потврђује опредељеност државе и локалне самоуправе ка зеленој енергији – рекла је Вукадиновић.

Директорка “Голд гондоле”, Бојана Божанић, оценила је да је реч о важном развојном искораку за ово предузеће. Како је навела, нова електрана ће омогућити уштеду од око 20 одсто електричне енергије, а планови предвиђају даље проширење капацитета.
– Пројекат је од почетка замишљен тако да се постепено надограђује. Циљ нам је да у наредним годинама достигнемо ниво на којем ће гондола моћи да функционише потпуно независно од дистрибутивне мреже – рекла је Божанић.

Председник општине Чајетина, Милан Стаматовић, подсетио је да се локална самоуправа стратешки определила за коришћење обновљивих извора енергије.
Он је навео да су соларни системи већ постављени на неколико јавних објеката на Златибору и у Чајетини, док су нови пројекти у припреми.

Технички значај инвестиције истакао је и Душан Гладовић из компаније „Телефон-инжењеринг“, која је била ангажована на реализацији пројекта. Према његовим речима, хибридна соларна електрана великим делом ће покривати потребе међустанице гондоле и донети значајне финансијске уштеде.

На пола пута гондолом од Златибора до Торника, баш код Рибничког језера, обележен је почетак рада прве соларне електране у оквиру овог туристичког комплекса.
(Златиборске вести / Новости западне Србије)
