ДРУШТВО, Аутор: Д. Љељен
ПРИБОЈ
У организацији Привредне коморе Србије и њених партнера, у Прибоју, 21.маја, одржан је први „Лимски пословни форум”, на коме је, кроз учешће привредника, предузетника, економиста и представника државе, у фокусу био одржави развој овог краја, кроз евидентне потенцијале, економију, предузетништво и екологију.

Лимски форум представља платформу за дијалог између представника привреде, институција,међународних организација и стручне јавности, са циљем да се идентификују конкретне мере за подстицајекономског развоја, јачање предузетништва и унапређење услова живота у рубним деловима овог краја.
Иначе,подручја кроз која протиче река Лим, иако суочена са израженим демографским и економским изазовима,поседују значајне развојне потенцијале. Због тога је циљ Форума јда се, кроз размену искустава и отворени дијалог, допринесе формулисању реалистичних и краткорочно спроводљивих решења, која могу дати конкретне резултате.
Зато Прибој није случано одабран за један овакакв скуп,јер је,како се чуло, добар пример све видљивијег економског оправка. А опоравак Прибоја кренуо је обнављањем онога од чега се живи,од привреде.
Рекструктурирањем постојећих фирми, формирањем Слободне зоне,али и доласком страних и домаћих инвеститора,створене су могућности за запошљавање већег броја људи,што је значило бољи економски стандард и квалитет живота у овом граду.

Тако је реномирана компанија ИНМОЛД из Пожеге у Прибој стигла 2019.године,у Слободну зону,и од 20-ак радника у почетку,за неколико година, стигло се до садашњих близу 130 радника.Ова фирма успешно спроводи систем дуалног образовања и тако још од средње школе,кроз рад и стипендије, обезбеђујуе профилисан стручни кадар.Отуда је просек запослених у овој компанији свега 34 године,а тај модел полако али сигурно заживљава и у Прибоју.
На првом “Лимском пословном форуму” у Прибоју, поред организатора из Привредне коморе Србије и Регионалне коморе из Ужица, учешћа су узели и представници Развојне агенције Србије,Народне банке Србије, Економског факултета из Крагујевца,Општина Прибој,Пријепоље и Нова Варош, и привредника и предузетника из ових средина,а међу гостима су били и амбасадор Словеније у Србији др Слободан Шешум и председник Привредне коморе Федерације Босне и Хецеговине Мирсад Јашарспахић.
Посебан значај првог Лимског пословног форума, огледа се у његовом ралном потенцијалу, да прерасте у регионалну иницијативу, повезујући тако Србију, Црну Гору и Босну и Херцеговин, кроз заједничке развојне активности у сливу реке Лим.
(Новости западне Србије)
