Одржан први Лимски пословни форум у Прибоју

ДРУШТВО, Аутор: Д. Љељен

ПРИБОЈ

У организацији Привредне коморе Србије и њених партнера, у Прибоју, 21.маја, одржан је први „Лимски пословни форум”, на коме је, кроз учешће привредника, предузетника, економиста и представника државе, у фокусу  био одржави развој овог краја, кроз евидентне потенцијале, економију, предузетништво и екологију.

Фото Општина Прибој

Лимски форум представља платформу за дијалог између представника привреде, институција,међународних организација и стручне јавности, са циљем да се идентификују конкретне мере за подстицајекономског развоја, јачање предузетништва и унапређење услова живота у рубним деловима овог краја.

Иначе,подручја кроз која протиче река Лим, иако суочена са израженим демографским и економским изазовима,поседују значајне развојне потенцијале. Због тога је циљ Форума јда се, кроз размену искустава и отворени дијалог, допринесе формулисању реалистичних и краткорочно спроводљивих решења, која могу дати конкретне резултате.

Зато Прибој није случано одабран за један овакакв скуп,јер је,како се чуло, добар пример све видљивијег економског оправка.  А опоравак Прибоја кренуо је обнављањем онога од чега се живи,од привреде.

Рекструктурирањем постојећих фирми, формирањем Слободне зоне,али и доласком страних и домаћих инвеститора,створене су могућности за запошљавање већег броја људи,што је значило  бољи  економски стандард и квалитет живота у овом граду.

Фото Општина Прибој

Тако је реномирана компанија ИНМОЛД  из Пожеге у Прибој  стигла 2019.године,у Слободну зону,и од  20-ак радника у почетку,за неколико година, стигло се до садашњих близу 130 радника.Ова фирма  успешно  спроводи систем дуалног  образовања  и тако још од средње школе,кроз рад и стипендије, обезбеђујуе профилисан стручни кадар.Отуда је просек запослених у овој компанији свега 34 године,а тај модел полако али сигурно заживљава и  у Прибоју.  

На првом “Лимском пословном форуму” у Прибоју, поред  организатора из Привредне коморе Србије и Регионалне коморе из Ужица, учешћа су узели и представници Развојне агенције Србије,Народне банке Србије, Економског факултета из Крагујевца,Општина Прибој,Пријепоље и Нова Варош, и привредника и предузетника из ових средина,а међу гостима су били  и амбасадор Словеније у Србији др Слободан Шешум  и председник Привредне коморе Федерације Босне и Хецеговине Мирсад Јашарспахић.

 Посебан значај првог Лимског пословног форума, огледа се у његовом ралном потенцијалу, да прерасте у регионалну иницијативу, повезујући тако Србију, Црну Гору и Босну и Херцеговин, кроз заједничке развојне активности у сливу реке Лим. 

(Новости западне Србије)