Четири нова предајника на прибојским брдима

ДРУШТВО, Аутор: Д. Љељен

ПРИБОЈ

После дугогодишњих проблема са слабим или готово непостојећим сигналом мобилне телефоније, становници две трећине територије општине Прибој овог пролећа коначно су добили квалитетнију везу са светом.

Фото Општина Прибој

Захваљујући сарадњи Телекома Србије и локалне самоуправе, на подручју преко Увца пуштена су у рад четири нова предајника, чиме је значајно унапређена покривеност сигналом у сеоским крајевима.

– Иако су због специфичне брдско-планинске конфигурације терена остали поједини такозвани „џепови“ без потпуног пријема, већина мештана сада без проблема користи мобилну телефонију и интернет – кажу из Општине Прибој.

Први корак ка решавању овог проблема направљен је пре неколико година изградњом предајника на коти Крњача, док су у последње две године постављени и нови системи на Јаворју, у Заостру и на коти Кула у Хер Голешима.На планини Јаворје, недалеко од коте Обер, постављен је предајник са стубом високим 36 метара.

Његов сигнал покрива села месних заједница Стрмац и Сјеверин, али и делове Саставака и Забрњице, док истовремено прослеђује сигнал ка предајнику у Заостру.

И тамо је подигнут стуб исте висине, који обезбеђује сигнал за села месне заједнице Крајчиновићи, део Забрњице и подручје Бучја.У засеоку Кула, у Хер Голешима, постављен је предајник са стубом висине 20 метара, који прима сигнал са Крњаче и дистрибуира га околним селима.

За многе мештане ових крајева то значи крај вишегодишњих проблема са прекидима везе, али и високим рачунима за роминг, који су били честа појава због близине граница са Црном Гором и Босном.

Савремене технологије тако су коначно стигле и у најудаљенија села прибојског краја.Изградњу и монтажу предајника у потпуности је финансирао Телеком Србије, а према подацима локалне самоуправе, до сада је у овај пројекат уложено готово 2,5 милиона евра.

Општина је додатно обезбедила приступне путеве до предајника, за шта је издвојено око пола милиона динара.

У плану је, кажу, и постављање нових предајника, како у сеоским, тако и у градским подручјима, како би сви грађани Прибоја имали стабилан и квалитетан мобилни сигнал.

(Новости западне Србије)