Промоција “Старог Влаха” у Прибоју

Аутор: Д.Љељен

ПРИБОЈ

У Завичајном музеју у Прибоју промовисан је трећи број часописа “Стари Влах”, годишњак, који је посвећен историји, култури и духовној баштини некадашњег Старог Влаха, који обухвата данашње општине Прибој, Пријепоље, Нову Варош, Сјеницу, Чајетину, Ивањицу, Бајина Башту и Рудо.

Фото Општина Прибој

Како би се сачувала богата културна баштина тог подручја, пре три године,под истим називом формирано је удружење као Истраживачко – издавачки центар, који се бави прикупљањем историјске грађе и културног наслеђа овог краја,а план је чвршћа сарадња и боље повезивање поменутих општина, не само на куртулорошком већ и на привредном плану.

Од прве године Истраживачко – издавачки центар ” Страи Влах” издају и часопис, годишњак, првог дана пролећа, па је тако, ових дана светлост дана угледао трећи број часописа  “Стари Влах”, који је луксузно опремљен и за кратко време  својим  квалитетом и садржајем, пре свега, побудио интересовања публике, изнад свих очекивања.

Од прошле године “Стар Влах” је покренуо и конкурс  за завичајну,кратку причу, која носи име прерано преминулог  новинара из овог краја Милинка Бујишића.

Подсетимо, на прошлогодишњем конкурсу, Прибојац Драго Аврамовић са причом “Свадбарина” освојио је друго место, а овогодишњи конкурс отворен је до 15.августа.

На промоцији часописа “Стари Влах” говорили су Милорад Мишко Стевовић, председник Истраживачко – издавачког центра “Стари Влах”, професор у пензији  Мирко Иконић из Прибоја и архелошкиња Маида Туркмановић, запослена у Завичајном музеју, чију су Галерију, за време пормоције, красиле  до сада необјављене фотографије са подручја Старог Влаха, из својеврсне фото колоније, која је у зачетку.

Фото Општина Прибој

Ново дружење Прибојаца у Завичајном музеју са представницима  удружења “Стари  Влах”, очекује се већ крајем маја, када следи промоција књиге Прибојца Томе Бацетића, коју заједно издају ИИЦ “Стари Влах” и Завичајни музеј из Прибоја.